Mistrzostwa Świata Hokeja Uniwersyteckiego – jaki jest ich cel?

Od 14 do 19 kwietnia 2023 roku w Cârța w Rumunii odbędą się Mistrzostwa Świata w Hokeju Uniwersyteckim, w których rywalizować będzie osiem drużyn narodowych.

– Obecność Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwecji, Czech, Słowacji, Węgier, Polski i Rumunii częściowo wyjaśnia znaczenie tego wydarzenia. Państwa biorące udział w tym wydarzeniu to w większości kraje o wieloletnich hokejowych tradycjach. Znaleźć się w takim gronie to zaszczyt, ale również ogromna szansa promocji pięknej dyscypliny sportowej jaką jest hokej oraz pomysłu jej rozwoju poprzez sport akademicki – Paweł Dworzak, Prezes Polish University Hockey Association (PUHA).

Ojczyzną sportu uniwersyteckiego jest niewątpliwie Ameryka Północna. Model opierający się na sporcie i edukacji ma dać sportowcom możliwość budowania kariery dwutorowej, czyli jednoczesnego skupienia się na nauce i sporcie. Działa to tak dobrze, że największe uniwersytety, które rywalizują również w najsilniejszych ligach uniwersyteckich, oferują stypendia zasłużonym młodym zawodnikom, aby mogli zdobyć wysokiej jakości wykształcenie w obu dziedzinach. Regularnie organizowane są także uniwersyteckie imprezy sportowe o zasięgu ponadgranicznym. Najbardziej znanym z nich jest Uniwersjada, na której młodzi sportowcy mogą sprawdzić swoje siły w różnych dyscyplinach sportowych, w tym w hokeju na lodzie.

Zbliżający się Puchar Świata w Hokeju Uniwersyteckim będzie przebiegał w tym samym duchu. Jego celem jest zaoferowanie wysokiej jakości imprezy sportowej i wrażeń dla publiczności, a także zapewnienie uczestniczącym sportowcom możliwości spotkania się i nawiązania kontaktów towarzyskich podczas zawodów. To również niewątpliwie promocja modelu sportu uniwersyteckiego, który odniósł sukces w Ameryce Północnej. Impreza ta na pewno będzie wartością dodaną dla europejskiej kultury sportowej.

W ramach Pucharu Świata w Hokeju Uniwersyteckim rozegranych zostanie łącznie 20 meczów. Faza grupowa potrwa trzy dni, po czym nastąpi dzień odpoczynku przed barażami, półfinałami, meczem o brązowy medal i finałem.

Wszystkie mecze turnieju będą transmitowane na żywo na stronie www.sport.vicket.com/wcouh2023

Terminarz meczy (czas GMT+2):

14.04.2023 09:30 ( 8:30 czasu Polskiego) 🇨🇿 CZECHY – : – POLSKA 🇵🇱

15.04.2023 13:00 ( 12:00 czasu Polskiego) 🇵🇱 POLSKA – : – KANADA 🇨🇦

16.04.2023 16:30 ( 15:30 czasu Polskiego) 🇵🇱 POLSKA – : – RUMUNIA 🇷🇴

Wszystkie mecze można zobaczyć na:

https://sport.vicket.com/wcouh2023/matches

Kadra Polski:

Bramkarze:

Filip Płonka, Gabriel Kaczkowski (obaj UKH Unia Oświęcim), Dominik Buczek (MKS Cracovia).

Obrońcy:

Michał Proczek, Kacper Łukawski (obaj BS Polonia Bytom), Marek Augustyniak (MOSM Tychy), Michał Kokoszewski, Dawid Tynka, Michał Jaracz (wszyscy MKS Cracovia), Piotr Kot, Jakub Najsarek (obaj UKH Unia Oświęcim).

Napastnicy:

Michał Kusak (HC Energie Karlowe Wary U20), Jakub Ślusarczyk (HC Vitkovice Ridera U20), Filip Sienkiewicz (Marma Ciarko STS Sanok), Mateusz Bezwiński (Comarch Cracovia), Dominik Kasprzyk (Zagłębie Sosnowiec), Szymon Fus, Wasilij Jerasow, Patryk Kusak (wszyscy UKH Unia Oświęcim), Karol Moś, Jakub Musioł, Oliwier Ksiondz (wszyscy KS Katowice Naprzód Janów), Oliwier Tumidalski (BS Polonia Bytom).

Rezerwowy: Wojciech Zając (UKH Unia Oświęcim).

Partnerem strategicznym wyjazdu polskiej reprezentacji jest Województwo Małopolskie jako Gospodarz III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023

Partnerzy: