Wizyta delegacji ACHA w Polsce: Nowe perspektywy dla hokeja uniwersyteckiego!

W dniach od 05 do 09/10/2023 zarząd PUHA oraz UHT SABERS gościł przedstawicieli ACHA (American Collegiate Hockey Association) w osobach: Prezesa Paula Heberta oraz Dyrektora wykonawczego Craiga Berneta.

Celem wizyty gości z Ameryki Północnej było:

– Stwierdzenie możliwości organizacji Mistrzostw Świata Hokeja Uniwersyteckiego w kwietniu 2025 roku w Polsce;

– Pomoc dla PUHA w rozpropagowaniu modelu akademickiego szkolenia hokeja w Polsce;

– Określenie możliwości wymiany pomiędzy młodymi trenerami oraz zawodnikami (studentami) uprawiającymi hokej na lodzie w Ameryce Północnej oraz Polsce.

W dniach 05 oraz 06/10/2023 przybyli goście mieli okazję zapoznać się z burzliwą historią miasta Oświęcim, wizytując największy niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau. Zwiedzili również Kraków będący esencją ciekawej historii Polski. Podczas tych dwóch dni nie zabrakło również aspektu sportowego, wspólnie z Zarządem Replast Unia Oświęcim oraz UHT SABERS obejrzeli mecz ekstraklasy, pomiędzy Replast Unia Oświecim a KH Toruń.

W dniu 07/10/2023 na Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, w obecności władz uczelni, reprezentowanych przez Prorektora Radosława Folgę, doszło do spotkania przedstawicieli Polskiej Asocjacji Hokeja Uniwersyteckiego (PUHA) https://puha.com.pl/, Północnoamerykańskiej Asocjacji Hokeja Uniwersyteckiego (ACHA) https://www.achahockey.org/ oraz Europejskiej Asocjacji Hokeja Uniwersyteckiego (EUHA) https://www.euhl.eu/.

Podczas tego spotkania goście zwiedzili na razie jedyna uczelnię w Polsce, posiadającą akademicką drużynę hokeja na lodzie, zobaczyli warunki w których studiują zawodnicy UHT SABERS, zobaczyli również bazę noclegową w obrębie miasta Oświęcim.

Strony wymieniły się ciekawymi doświadczeniami i korzyściami płynącymi dla kraju, miasta, uczelni, hokeja na lodzie, z koncepcji rozwoju tej dyscypliny na poziomie uniwersyteckim. Strony zadeklarowały potrzebę i chęć wymiany młodej kadry trenerskiej i zawodniczej pomiędzy  krajowymi asocjacjami, oferując im odbycie starzy na uniwersytetach w USA, Kanadzie oraz Polsce.

Zwieńczeniem tego spotkania była deklaracja trzech asocjacji o woli organizacji WCOUH w 2025 roku w Polsce, w Oświecimiu.

W dniu 08/09/2023 przedstawiciele PUHA oraz ACHA odwiedzili jeszcze lodowiska w Nowym Targu oraz Łodzi i Zgierzu, spotykając się z przedstawicielami władz klubów, które deklarują chęć przystąpienia do rozgrywek Europejskiej Uniwersyteckiej Hokejowej Ligi w 2024/2025.

Na koniec wizyty Paul Hebert zaprosił przedstawicieli PUHA do rewizyty w USA oraz Kanadzie, gdzie chce pokazać wiele znakomicie funkcjonujących hokejowych ośrodków uniwersyteckich.

Przedstawiciele PUHA otrzymali również zaproszenie na jedno z największych wydarzeń w hokeju uniwersyteckim, a mianowicie na Doroczną Konferencję Hokeja Uniwersyteckiego w Nashville w 2024 roku.

https://www.achahockey.org/american-collegiate-hockey-association-to-hold-2024-annual-meeting-in-nashville.

Wyrażamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się odpowiednio zainteresować hokejem akademickim władze Ministerstwa Sportu, PKOL oraz PZHL, aby razem pchnąć polski hokej na właściwą ścieżkę rozwoju.

Leave a Reply