Dzień 3. Zakończyła się faza grupowa WCOUH

Pierwszy etap Pucharu Świata Hokeja Uniwersyteckiego w Cârța był widowiskowy i emocjonujący, ale trzeci dzień rozgrywek wyraźnie przerósł wszelkie oczekiwania. Nic dziwnego, że od wczesnych godzin porannych mecze przyciągały tłumy.

W niedzielę na lodowisku Felcsík odbyła się trzecia runda fazy grupowej Pucharu Świata w Hokeju Uniwersyteckim. Wszystkie cztery mecze były bardzo wyczekiwane, ponieważ wiele ważnych pytań wymagało jeszcze odpowiedzi. Wynik dwóch meczów w grupie A zadecyduje, która drużyna zapewni sobie pierwsze miejsce i trzecie miejsce w grupie. W grupie B trzy drużyny miały szansę na awans do półfinałów, co sprawiło, że oba mecze miały decydujące znaczenie.

Mecze przebiegły zgodnie z oczekiwaniami, zarówno pod względem tempa, jak i jakości gry, bez zbędnych niespodzianek. Wszystkie uczestniczące drużyny odnalazły się w grze i były w stanie grać w hokeja na coraz wyższym poziomie.

O godzinie 9:30 Szwedzi, którzy mieli ciężki początek w dwóch pierwszych meczach, zmierzyli się z Węgrami, którzy również nie mieli punktów, ale wykazywali coraz lepszą formę. Mecz był prawdziwym rollercoasterem. Szwedzi początkowo objęli prowadzenie, następnie Węgry wysuwały się na prowadzenie, by w końcu Szwecja ponownie objęła prowadzenie. Ostatecznie ani czas regulaminowy, ani dogrywka nie wyłoniły zwycięzcy, a mecz rozstrzygnęły rzuty karne, w których zwyciężyły Węgry.

Po krótkiej przerwie Kanada i Czechy rywalizowały w bardzo emocjonującym meczu. Tam Czesi wrócili z 2:0 i objęli prowadzenie 4:2. Niemniej jednak drużyna z Ameryki Północnej stale zwiększała presję na bramkę drużyny przeciwnej, a w ostatnich pięciu minutach zapewniła sobie trzy punkty potrzebne do awansu do półfinału.

W drugim meczu grupy gospodarze zawodów z pięcioma punktami zmierzyli się Polską, która wciąż nie odnotowała żadnego zwycięstwa. Ten mecz był odzwierciedleniem ogólnego bilansu turnieju. Rumunię można było uznać za faworyta ze względu na jej występ w pierwszych dwóch rundach, ale mecz był daleki od rozstrzygnięcia. Obie drużyny miały kilka dobrych okazji. Polska wcześnie objęła prowadzenie, ale później dorównała jej Rumunia. Druga połowa meczu przebiegała według podobnego schematu, z tą różnicą, że zanim gospodarze zmniejszyli stratę do jednego gola, nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrównać wynik.

Mecz USA – Słowacja zapowiadał się na prawdziwą ucztę fanów hokeja. Dwie drużyny w najwyższej formie zmierzyły się, aby określić, kto awansuje do półfinałów jako zwycięzca grupy. Obie drużyny zagrały zgodnie z oczekiwaniami pod względem wydajności. Pomimo początkowej szybkiej wymiany bramek, w późniejszych fazach meczu obrona obu drużyn zacieśniła się, co spowodowało, że na tablicy wyników widniał remis, który utrzymywał się przez znaczną część meczu. Mimo bezbramkowego impasu był to mecz na wysokim poziomie, który ostatecznie wygrały Stany Zjednoczone różnicą jednej bramki.
W niedzielny wieczór rozstrzygnięto pary półfinałowe górnej i dolnej drabinki. Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach, będą rywalizować z drużynami z drugich miejsc o miejsce w finale, podczas gdy drużyny z trzecich i czwartych miejsc będą rywalizować o miejsca od piątego do ósmego przez pozostałą część turnieju.

Po poniedziałkowej przerwie Puchar Świata w hokeju uniwersyteckim zostanie wznowiony we wtorek i środę. Niezależnie od tego, czy udasz się na miejsce osobiście, czy będziesz śledzić akcję online, warto być na bieżąco, ponieważ najlepsze dopiero nadejdzie.

Wyniki trzeciej rundy fazy grupowej:
Węgry – Szwecja 4:3 (po rzutach karnych)
Bramki: Simon (2), Trozsák, Molnár, Nyberg, Lidwall, Olsson.

Kanada – Czechy 5-4
Strzelcy: Taillefer, Barley, DiGiulio, Carter, Siebenga, Zidek, Cizek, Simacek, Husarik.

Polska – Rumunia 5-4
Bramki: Yerassov, Ślusarczyk, Bezwiński, Proczek, Ślusarczyk, Ervin Salamon, Dávid Szabó, Olivér Gecse, Koppány Márton.

Stany Zjednoczone Ameryki – Słowacja 2-1
Bramki: Kalandyk, Kowal i Smolka.

Autor: Redakcja WCOUH

Partnerem strategicznym wyjazdu polskiej reprezentacji jest Województwo Małopolskie jako Gospodarz III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023